Sakrament namaszczenia chorych oraz duszpasterstwo osób chorych i w podeszłym wieku
Przez święte chorych namaszczenie i modlitwę kapłanów cały Kościół poleca chorych cierpiącemu i uwielbionemu Panu, aby ich podźwignął i zbawił; a nadto zachęca ich, aby łącząc się dobrowolnie z męką i śmiercią Chrystusa, przysparzali dobra Ludowi Bożemu (Sobór Watykański II, konstytucja Lumen gentium, 11; KKK 1499).
- Kto może go przyjąć? (wg Katechizmu Kościoła Katolickiego)
Namaszczenie chorych "nie jest sakramentem przeznaczonym tylko dla tych, którzy znajdują się w ostatecznym niebezpieczeństwie utraty życia.
-
- Odpowiednia zatem pora na przyjęcie tego sakramentu jest już wówczas, gdy wiernym zaczyna grozić niebezpieczeństwo śmierci z powodu choroby lub starości" .
- Jeśli chory, który został namaszczony, odzyskał zdrowie, w przypadku nowej ciężkiej choroby może ponownie przyjąć ten sakrament.
- W ciągu tej samej choroby namaszczenie chorych może być udzielone powtórnie, jeśli choroba się pogłębia.
- Jest rzeczą stosowną przyjąć sakrament namaszczenia chorych przed trudną operacją.
- Odnosi się to także do osób starszych, u których pogłębia się słabość. (KKK 1514-1515)
- Sakramentu namaszczenia chorych udzielamy:
- na indywidualną prośbę osoby chorej, starszej lub bliskiej - ksiądz może podejść do domu lub chory może go przyjąć w kościele (np. przed operacją - według możliwości)
- 11 lutego, we wspomnienie NMP z Lourdes, który jest zarazem Światowym Dniem Chorego - w trakcie uroczystej Mszy świętej w kościele. Mogą wówczas przyjąć sakrament chorych te osoby, które wpisują się w powyższe warunki.
- Duszpasterstwo osób chorych i w podeszłym wieku w naszej parafii:
- Księża odwiedzają osoby chore i w podeszłym wieku z Komunią świętą w pierwszy piątek lub w pierwszą sobotę każdego miesiąca. Można także poprosić o sakrament namaszczenia chorych.
- Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z którymkolwiek z księży.
* * *
Trzyminutowy katechizm