W NIEDZIELE I UROCZYSTOŚCI:
Od czerwca do końca sierpnia: 8:00, 9:30, 11:00 (z udziałem dzieci), 12:15, 18:00, 20:00 (nie ma Mszy o 13:30).

8:00, 9:30, 11:00 (z udziałem dzieci), 12:15, 13:30 (dla dzieci komunijnych i ich rodziców), 18:00
W DNI POWSZEDNIE:  7:00, 8:30 i 18:00.  
(w styczniu o 15:00, nie ma o 18:00)   W dni powszednie lipca i sierpnia:  8:30 i 18:00  (nie ma Mszy o 7:00)
   
SPOWIEDŹ:
Podczas każdej Mszy Św.  W pierwszy piątek miesiąca dodatkowo: 17:30-18:00.
(w I piątek stycznia: 14:30-15:00)

W wakacje (do 27 VIII włącznie):  8:00, 9:30, 11:00, 12:15, 18:00 i 20:30 (nie ma Mszy o 13:30)

W wakacje (do 2 IX włącznie):   8:30, 18:00

Czynna w ciągu roku w PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODĘ, CZWARTEK i PIĄTEK, w godz. 9.00-9.30 oraz 16.30-18.00.

Uwaga:
a) w pierwsze piątki miesiąca kancelaria jest nieczynna.
b) w okresie kolędowym (styczeń) czynna w godz. 9.00-9.30 oraz 15.00-15.30
c) w wakacje: czynna tylko w poniedziałek i piątek w godz. 9.00-9.30 oraz 16.30-18.00

Adres:
Zielona 11 D
81-113
tel. 58 625 92 04

e-mail: duchasw@diecezjagdansk.pl

Numer konta:
53 1240 5396 1111 0000 5381 6380

26 listopada 2022

Adwent 2022

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy adwent - czas przygotowania na przyjście Pana (łac. adventus - "przyjście").
Jednocześnie to początek kolejnego roku liturgicznego, przeżywanego tym razem pod hasłem "Wierzę w Kościół Chrystusowy" (patrz niżej: Słowo abpa Tadeusza Wojdy na Adwent 2022).

Pierwsze przyjście Jezusa dokonało się ponad 2000 lat temu, gdy odwieczny Boży Syn przyjął ludzkie ciało i narodził się jako człowiek.  To przyjście będzie szczególnie podkreślane w drugiej części adwentu (od 17 grudnia).

Przyjście drugie i ostateczne będzie miało miejsce na końcu czasów, gdy Chrystus powróci w chwale, by podsumować dzieje świata i każego człowieka.  Przygotowanie na to przyjście Jezusa stanowi treść pierwszej części adwentu (od I niedzieli, czyli od dzisiaj, do 16 grudnia włącznie).

Św. Bernard wskazuje jeszcze na trzecie przyjście Pana: to, które dokonuje się w codzienności naszego życia. W pewnym sensie jest najistotniejsze, bo Boga możemy spotkać tylko tu i teraz. Wspominanie pierwszego przyjścia czy oczekiwanie na to ostateczne ma nam pomóc obudzić się na Bożą obecność i miłość dziś. Pisze dziś do nas św. Paweł w drugim czytaniu mszalnym: Teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu  (Rz 13,11).

Adwent to zatem czas czuwania i przygotowania na spotkanie z Bogiem żywym. Czas radosny, bo przepełniony nadzieją. Czas także głębszego niż zwykle otwierania się na słowo Boże - tak, jak otworzyła się na nie Najświętsza Maryja Panna, nasza adwentowa Przewodniczka.

* * *

W adwencie zapraszamy na roraty o 6:00 w dni powszednie (od poniedziałku do soboty).
Dla dzieci po roratach będzie kakao i słodkie bułeczki w salce (zapraszamy :) 
Pamiętajmy o lampionach. Dzieci prosimy również o przynoszenie na roraty wykonanych własnoręcznie kółek-bombek na choinkę, na których piszemy odpowiedź na pytanie: "Za co dzisiaj jestem wdzięczny Panu Bogu?". Do wylosowania nagrody, a na Boże Narodzenie bombki te zawisną na choince w kościele.

* * *

Do poczytania:

1) słowo arcybiskupa Tadeusza Wojdy na Adwent 2022  Abp Wojda na Adwent 2022 [PDF] 

2) fragment kazania św. Bernarda z Clairvaux o potrójnym przyjściu Pana:

 Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana. Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi. Te są jawne, trzecie takie nie jest. Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. Gdy nastąpi ostatnie przyjście, wtedy "wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże" i "będą patrzeć na Tego, którego przebodli". Ale pośrednie przyjście, o którym mówimy, jest ukryte i tylko wybrani widzą Pana w sobie, a ich dusze dostępują zbawienia. A więc: pierwsze przyjście jest w ciele i słabości, to pośrodku - w duchu i mocy, ostatnie zaś w chwale i majestacie.
To przyjście w pośrodku między pierwszym i drugim jest drogą wiodącą od pierwszego do drugiego: w pierwszym swoim przyjściu Chrystus stał się naszym odkupieniem, w drugim ukaże się jako nasze życie, a pomiędzy tymi dwoma jest On naszym wytchnieniem i pocieszeniem.

 (Kazanie 5 adwentowe, 1-3)

ks. Krzysztof


Zdjęcia

Szósty tydzień prac przy ogrzewaniu podłogowym, 6-12.06.2026

Wycieczka dzieci do Matemblewa i Pępowa, 5.06.2026

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
205 0.074841976165771