Zdjęcia z Triduum w 2022 r.:
- Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej
- Wielki Piątek - liturgia Męki Pańskiej
- Wielka Sobota - błogosławieństwo pokarmów
- Wielkanoc - Wigilia Paschalna
* * *
Zbliża się najważniejszy czas i święto całego roku liturgicznego czyli Triduum Paschalne. Triduum to trzy święte dni, w trakcie których będziemy przeżywać mękę, śmierć i zmartwychwstanie naszego Pana, czyli Jego Paschę - przejście przez śmierć do Życia.
Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek wieczorem, obejmuje wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej, modlitewne milczenie Wielkiej Soboty oraz radość Niedzieli Wielkanocnej do wieczora. Punktem kulminacyjnym Triduum jest uroczysta Wigilia Paschalna w Wielką Noc.
Zapraszamy do uczestnictwa w liturgii oraz osobistej modlitwie poza liturgią:
Wielki Czwartek
- 18:00 - Msza Wieczerzy Pańskiej
- Po niej okazja do osobistej modlitwy przy ołtarzu adoracji ("ciemnicy") do godz. 21:00.
- W Wielki Czwartek nie sprawuje się Mszy rano. Księża uczestniczą wraz z biskupem w Mszy krzyżma w katedrze w Oliwie o 10:00.
Wielki Piątek
- od 8:00 możliwość osobistej modlitwy (tego dnia Kościół nie sprawuje Mszy św.)
- 15:00 - Droga Krzyżowa
- 18:00 - Liturgia Męki Pańskiej (na którą składa się: liturgia Słowa, adoracja krzyża, Komunia Święta, procesja do Grobu Pańskiego)
- Po zakończonej liturgii: możliwość indywidualnej adoracji krzyża przez wiernych oraz czuwania przy Najświętszym Sakramentem przez całą noc. W tym czasie możliwość spowiedzi przez cały wieczór i noc do godz. 8:00 w sobotę.
- 21:00 - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym
Wielka Sobota
- To dzień ciszy, żałoby i modlitwy po śmierci naszego Pana. Nie sprawuje się Mszy świętej. Przez cały dzień (do 21:45) możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim oraz adoracji krzyża.
- Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny - od 10:00 do 16:00 co pół godziny.
Wielka Noc i Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
- Wigilia Paschalna z procesją rezurekcyjną - początek w sobotę o godz. 22:00 - najważniejsza i najbardziej uroczysta Msza święta w ciągu roku, którą rozpoczynamy świętowanie Zmartwychwstania Chrystusa (składa się na nią: liturgia światła, liturgia Słowa, liturgia chrzcielna i liturgia Eucharystii). Ta Msza przynależy już do Niedzieli Wielkanocnej. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec.
- Kolejne Msze święte w Niedzielę Zmartwychwstania według zwykłego porządku niedzielnego:
- 8:00 (z procesją wielkanocną); 9:30; 11:00; 12:15; 13:30; 18:00.
* * *
Triuduum Paschalne kończy się wieczornymi nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania. Świętowanie Paschy Kościół rozszerza jednak jeszcze na oktawę (osiem dni licząc od Niedzieli Zmartychwstania do kolejnej niedzieli - Miłosierdzia Bożego). W poniedziałek wielkanocny (drugi dzień oktawy) Msze święte według porządku niedzielnego.