W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w Kościele katolickim obchodzimy święto Świętej Rodziny. W naszej parafii w tym świątecznym dniu modlimy się o świętość małżeństw i rodzin, o to aby uczynić ten dzień świętem każdej rodziny, której sercem jest małżeństwo. Święto świętej Rodziny w Kościele katolickim zaczęto obchodzić od XVIII wieku. Ustanowił je 4 listopada 1684 r. w Kanadzie, za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup Francois Montmorency-Laval. Na stałe do liturgii wprowadził je papież Leon XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 r. wydał dekret aprobujący "kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej". Zatwierdził je w roku 1903. W swoich pismach m.in. "Neminem fugit" z 14 czerwca 1892 r. i "Cum nuper" papież zachęcał do naśladowania Najświętszej Rodziny. Leon XIII był też pierwszym papieżem, który wskazał na małżeństwo jako miejsce uświęcenia. Papież Benedykt XV w roku 1922 rozszerzył święto Świętej Rodziny na cały Kościół.
W tym roku z okazji Niedzieli Świętej Rodziny Rada ds. Rodziny KEP wydała list, w którym przypomina, że rodzina w wymiarze ogólnospołecznym i religijnym jest najstarszą, powszechną i naturalną wspólnotą, która funkcjonuje we wszystkich kulturach". Jak zaznaczyli - Jest ona najcenniejszym dobrem ludzkości". "Bł. kard. Stefan Wyszyński wielokrotnie wzywał rodziny, aby były silne Bogiem, gdyż tylko wówczas będą zdolne pokonać trudności i przetrwać nawet największe życiowe burze - przypomnieli biskupi. Jak podkreśla bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, uroczystość Świętej Rodziny w sposób naturalny kieruje nasze oczy na Józefa i Maryję oraz na Pana Jezusa, który był im posłuszny. W wielu wymiarach to uniwersalny przykład dla współczesnych rodzin. Drugi dzień Bożego Narodzenia jest zazwyczaj przepełniony radością, życzliwością i ciepłem rodzinnych spotkań. Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przygotował dla wszystkich parafii w Polsce pomoce duszpasterskie takie jak tekst odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, list na ten dzień, modlitwa za małżeństwa i rodziny. Podczas mszy w tym dniu małżonkowie są zapraszani do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, aby po raz kolejny uświadomić sobie, jak ważna jest sakramentalna więź małżonków i obecność Boga w rodzinie.
W dniu dzisiejszym, na mszy o godzinie 9.30 uroczystość została dodatkowo uświetniona diamentowym jubileuszem 60-lecia małżeństwa Julianny i Mściwoja…Składamy dostojnym Jubilatom najserdeczniejsze życzenia wielu następnych lat w miłości u boku ukochanej osoby oraz opieki Świętej Rodziny… We mszy św. udział w czytaniach, procesji z darami oraz modlitwie wiernych wzięli udział członkowie wspólnoty Domowego Kościoła – rodzinnej gałęzi Ruchu Światło – Życie, założonej przez ks. Franciszka Blachnickiego, posiadającej dobrą ofertę formacyjną dla małżeństw, pomagającą małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu sakramentu małżeństwa.. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia krótkiej foto-relacji z obchodów święta Świętej Rodziny w naszej parafii…