W NIEDZIELĘ I UROCZYSTOŚCI:
Godz.: 8.00, 9.30, 11.00 (z udziałem dzieci), 12.15, 13.30 (dla dzieci przygotowujących się do I Komuni), 18.00

W DNI POWSZEDNIE:
Godz.: 7.00, 8.30 i 15.00 (od 27 grudnia do 29 stycznia 2022)

SPOWIEDŹ:
Podczas każdej Mszy Św.  W pierwszy piątek miesiąca dodatkowo: 16.30-18.00
(w lipcu i sierpniu: 17.00-18.00).

Czynna w ciągu roku w PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODĘ, CZWARTEK i PIĄTEK, w godz.9.00-9.30 oraz 16.30-18.00


a) UWAGA: od 27 grudnia do 29 stycznia w godz. 9.00-9.30 oraz 15.00-15.30

b) w okresie wakacyjnym: tylko WTOREK i PIĄTEK, 9.00-9.30 oraz 16.30-18.00

Adres:
Zielona 11 D
81-113
tel. 58 625 92 04

e-mail: duchasw@diecezjagdansk.pl

Numer konta:
53 1240 5396 1111 0000 5381 6380

26 grudnia 2021

Niedziela Świętej Rodziny

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w Kościele katolickim obchodzimy święto Świętej Rodziny. W naszej parafii w tym świątecznym dniu modlimy się o świętość małżeństw i rodzin, o to aby uczynić ten dzień świętem każdej rodziny, której sercem jest małżeństwo. Święto świętej Rodziny w Kościele katolickim zaczęto obchodzić od XVIII wieku. Ustanowił je 4 listopada 1684 r. w Kanadzie, za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup Francois Montmorency-Laval. Na stałe do liturgii wprowadził je papież Leon XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 r. wydał dekret aprobujący "kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej". Zatwierdził je w roku 1903. W swoich pismach m.in. "Neminem fugit" z 14 czerwca 1892 r. i "Cum nuper" papież zachęcał do naśladowania Najświętszej Rodziny. Leon XIII był też pierwszym papieżem, który wskazał na małżeństwo jako miejsce uświęcenia. Papież Benedykt XV w roku 1922 rozszerzył święto Świętej Rodziny na cały Kościół.

W tym roku z okazji Niedzieli Świętej Rodziny Rada ds. Rodziny KEP wydała list, w którym przypomina, że rodzina w wymiarze ogólnospołecznym i religijnym jest najstarszą, powszechną i naturalną wspólnotą, która funkcjonuje we wszystkich kulturach". Jak zaznaczyli - Jest ona najcenniejszym dobrem ludzkości". "Bł. kard. Stefan Wyszyński wielokrotnie wzywał rodziny, aby były silne Bogiem, gdyż tylko wówczas będą zdolne pokonać trudności i przetrwać nawet największe życiowe burze - przypomnieli biskupi. Jak podkreśla bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, uroczystość Świętej Rodziny w sposób naturalny kieruje nasze oczy na Józefa i Maryję oraz na Pana Jezusa, który był im posłuszny. W wielu wymiarach to uniwersalny przykład dla współczesnych rodzin. Drugi dzień Bożego Narodzenia jest zazwyczaj przepełniony radością, życzliwością i ciepłem rodzinnych spotkań. Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przygotował dla wszystkich parafii w Polsce pomoce duszpasterskie takie jak tekst odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, list na ten dzień, modlitwa za małżeństwa i rodziny. Podczas mszy w tym dniu małżonkowie są zapraszani do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, aby po raz kolejny uświadomić sobie, jak ważna jest sakramentalna więź małżonków i obecność Boga w rodzinie.

W dniu dzisiejszym, na mszy o godzinie 9.30 uroczystość została dodatkowo uświetniona diamentowym jubileuszem 60-lecia małżeństwa Julianny i Mściwoja…Składamy dostojnym Jubilatom najserdeczniejsze życzenia wielu następnych lat w miłości u boku ukochanej osoby oraz opieki Świętej Rodziny… We mszy św. udział w czytaniach, procesji z darami oraz modlitwie wiernych wzięli udział członkowie wspólnoty Domowego Kościoła – rodzinnej gałęzi Ruchu Światło – Życie, założonej przez ks. Franciszka Blachnickiego, posiadającej dobrą ofertę formacyjną dla małżeństw, pomagającą małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu sakramentu małżeństwa.. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia krótkiej foto-relacji z obchodów święta Świętej Rodziny w naszej parafii…

Zdzisław Ułanowicz


Zdjęcia

Bal karnawałowy dla dzieci, 9.01.2022

Błogosławieństwo medalików, 9.01.2022

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
161 0.1826491355896